Programozás Pascalban: Modulok használata - 2. rész, Unitok, programegységek
Készítette: FlamingClaw 2010. szeptember 1. 14:19:13 - 2694 megtekintés
Megismerkedünk egy újabb fogalommal, a unit-tal . Készítünk egy modult amely a téglatest felszínét és a térfogatát kiszámító függvényeket tárolja.
Amire szükségünk van
Pascal
Unitok, programegységek
A Turbo Pascal rendelkezik a MODULA-2 és és az ADA nyelvekben megvalósított modellkezelési mechanizmussal.
A Turbo Pascal 4.0-ás verziójában a program mellett megjelentek az önállóan lefordítható modulok, amelyeket unit-oknak (programegységeknek) neveztek el.
Ennek következtében megváltozott a Turbo Pascal programok szerkezete, a forrásprogram több modulból, és egyetlen főprogramból épül(t) fel.
A unit tehát nem más, mint egy olyan fájl, amiben el tudjuk tárolni az eljárásainkat, függvényeinket, konstansainkat, új típusainkat. Lehetőségünk van utasítások végrehajtására is a uniton keresztül. Ezt a fájlt be lehet építeni a főprogramba, vagy akár egy másik unitba is. A lefordított unitot több Pascal programba is beszerkeszthetjük.
A modulok bevezetésével válik lehetővé a programkönyvtárak kidolgozása és a moduláris programozás megvalósítása Turbo Pascal nyelven. A lefordított modulok kiterjesztése: .tpu
Ha a modult a $D+ $L+ direktívával fordítjuk le, akkor a .tpu állomány nyomkövetési információkat is tartalmaz.
Nagyméretű programok fejlesztése során a modulok használata elkerülhetetlen, mivel a Turbo Pascal a főprogram méretét 64Kb-ban (egy szegmens) korlátozza. A modulokban tárolt programkód mérete sem haladhatja meg ezt a határt. A főprogram és a modulok együttes kódméretének nagysága azonban csak a memória méretétől függ.
Reméltem is, hogy nem hagysz cserben......